Rubriky
Z historie

Orty

Víte že…?

Asi každý Borečák zná Orty, nebo minimálně o nich slyšel a taky většina ví, že se jedná o doly kaolínové. Víte ale, že sloužily i jako protiletecké kryty?
Vraťme se ale nejprve k samému začátku. Průmyslová těžba kaolínu začala v letech 1846-1848, kdy Josef Hardmuth přesunul svou továrnu na porcelán a tužky z Vídně do Českých Budějovic.
Těžba kaolinitického pískovce se prováděla výhradně ručně a to ražením štol o výšce 2-8 metrů a šířce 1,5 metru s pravidelnou pravoúhlou sítí. Celková délka chodeb je 5795 metrů a opravdu nevedou až na Hlubokou 🙂
Z podzemních štol byl materiál vyvážen na dřevěných vozících a následným splavením v dřevěných dlouhých žlabech se získával čistý kaolín, který byl zastoupen 10% ve vytěženém materiálu. Jako zdroj vody pro splavování sloužil malý rybníček, jehož pozůstatky jsou stále patrné kousek od ústí do Ort.
Hardmuthové však stále zvyšovali požadavky na množství a kvalitu kaolínu a výtěžnost dolu už nestačila rostoucímu tempu firmy. V letech 1893 – 1898 tak došlo po padesáti letech k přesunutí výroby porcelánového zboží do nového závodu v Podbařanech a opuštení dolu horníky.
Písek, který byl jako vedlejší produkt při splavování horniny, se v letech 1921 – 1926 zpracovával v nedaleké cementárně pana Míky pro výrobu střešních tašek a dalších stavebních cementových výrobků. Písek vyvážel na dnešní samotu “U Černochů” na dřevěných vozících na kolejničkách přes kamenný žentour poháněný koňmi .
Orty jsou dnes přírodní památka v péči jihočeského kraje, který v lednu toto roku zveřejnil záměr zpřístupnit tuto památku široké veřejnosti.
Od roku 2019 probíhali práce na zpevnění dolu, zamezení propadání a zároveň se postavil nový vstupní portál.
Ještě jste se nepřihlásili k odběru novinek?

Po přihlášení Vám budeme na e-mail zasílat nové příspěvky a aktuality z obce Borek.